اقتصاد جهان در بدترین وضعیت یک دهه اخیر

5fd5318a242c2_5fd5318a242c5 آنکتاد از کوچک شدن ۵.۶ دصدی اقتصاد جهانی در سال جاری خبر داد.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در گزارشی پیش بینی کرد تحت تاثیر شیوع کرونا و اخلال جدی در زنجیره تامین جهانی، متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال جاری به منفی ۵.۶ درصد برسد که در صورت تحقق، بدترین عملکرد از زمان بحران مالی در سال ۲۰۰۹ تاکنون محسوب می شود. این گزارش اگرچه هنوز گزارش ناامید کننده ای محسوب می شود اما نسبت به پیش بینی قبلی منفی ۹ درصدی، بهبود نسبی یافته است.

بنابر اعلام آنکتاد، حجم تجارت جهانی در مقایسه با سال قبل ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده است. بخش خدمات بیش از سایر بخش های اقتصادی در جهان از شیوع کرونا آسیب دیده و در بین قسمت های مختلف بخش خدمات، گردشگری بدترین وضعیت را تجربه کرده است. به گفته کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل، در مقایسه با سال قبل رشد بخش گردشگری جهان به منفی ۱۵.۴ درصد رسیده که بدترین عملکرد از دهه ۱۹۹۰ تاکنون بوده است.

بنابر اعلام این نهاد بین المللی، کرونا باعث تغییر ماهیت کسب و کارها نیز در سطح جهان شده و دشواری جمع آوری اطلاعات باعث وقفه در انتشار آمارهای حیاتی شده است. برخلاف سال های گذشته، آمارهای اقتصادی و تجاری منتشرشده توسط نهادهای مختلف با یکدیگر دارای تفاوت های زیادی بوده که همین مساله نیز سیاست گذاران را دچار سردرگمی کرده است.

در حال حاضر رشد اقتصادی بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان به پایین ترین سطوح تاریخ معاصر خود رسیده است و دولت ها مجبور به اعمال قرنطینه و محدودیت های رفت و آمد گسترده شده اند. چین که نخستین کانون عمده شیوع کرونا در جهان بود در شرایطی متفاوتی به سر می برد و شرایط در این کشور تقریبا به حالت عادی بازگشته است. انتظار می رود رشد اقتصادی امسال چین بالای دو درصد باشد اما سال آینده با رشدی چشم گیر به بالای ۱۰ درصد برسد.

.
.
منبع : خبرفوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اشتباهات اوباما را تکرار نکردیم/ به بایدن گفتم راه ترامپ را برود

ی دسامبر 13 , 2020
سیاسی/ بین الملل فرستاده سابق آمریکا در پرونده سوریه و ائتلاف بین المللی ضد داعش اعلام کرد که به دولت جو بایدن "نصیحت کرده است" که سیاست دولت دونالد ترامپ را در سوریه ادامه دهد، چراکه "موفقیت آمیز "بوده است. جیمز جفری در گفتگویی با روزنامه الشرق الاوسط درمورد نصیحتش […]

خبرهای فوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000