فعالیت ورزشی شدید برای بیماران کرونایی خطرناک است

فعالیت ورزشی شدید برای بیماران کرونایی خطرناک است

مبتلایان به کووید ۱۹ که با علائم شدید سرفه، تنگی نفس و احتقان شدید ریوی روبرو هستند، باید از فعالیت ورزشی شدید خودداری نمایند ولی فعالیت فیزیکی در حد سبک تا متوسط بسیار مفید است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت ورزشی برای افرادی که درگیری ریوی کرونا دارند، خطرناک است، توضیحاتی ارائه داده است.

بیماری کووید ۱۹ بر همه جنبه‌های زندگی از جمله کار، مسافرت و همچنین ورزش تأثیر گذاشته است. در حالی که فاصله اجتماعی و بهداشت برای جلوگیری از عفونت مهم است، اما در صورت ابتلاء، ورزش متوسط و خواب کافی می‌تواند در بازیابی عملکرد ریه‌ها مؤثر باشد.

سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا فعالیت ورزشی مثل ایستادن طولانی، دویدن یا از پله بالا رفتن، در افرادی که درگیری ریوی کرونا دارند، خطرناک است.

مبتلایان به کرونا که با علائم شدید سرفه، تنگی نفس و احتقان شدید ریوی روبرو هستند، باید در دوره نقاهت از فعالیت ورزشی شدید بپرهیزند. در این دوران سلول‌های سیستم ایمنی در حال ترمیم و بازسازی است و بدن باید به راحتی فرصت بازسازی خود را داشته باشد.

بهترین شیوه فعالیت ورزشی در دوران نقاهت اجتناب از فعالیت ورزشی شدید است. اما پس از بیماری کرونا و در طول ۲ تا ۳ هفته استراحت انجام برخی تمرین‌های تنفسی ساده پیشنهاد می‌شود تا دوباره ریه‌ها بتوانند به آرامی کارایی طبیعی خود را به دست آورند.

با توجه به اینکه ویروس می‌تواند در بسیاری از سیستم‌های بدن عوارضی ایجاد کند، بهترین روش این است که بیمار تمرین‌های ورزشی خود را به روشی آهسته و ثابت از سر بگیرد، به طوری که تمرین را با شدت بسیار کم شروع کرده و به تدریج خود را در یک دوره ۳ تا ۴ هفته‌ای تقویت کند. این تمرین‌ها به هیچ عنوان نباید باعث ایجاد خستگی شود.

در هر نوبت تمرین، ریه‌ها سه تا چهار بار با یک نفس عمیق از هوا پر و در سینه حبس شده و بعد از آن عمل بازدم انجام می‌شود. این کار کمک زیادی به پاکسازی و بازیابی سریع‌تر عملکرد ریه‌ها می‌کند. انجام این تمرین‌های آسان باید در حالت خوابیده یا نشسته باشد، لذا ایستادن و راه رفتن در حین تمرین توصیه نمی‌شود. این تمرین‌ها را می‌توان در خانه انجام داد ولی ضروری است که در حضور فرد دیگری انجام شود.

ممکن است در طول تمرین یا بعد از آن سرگیجه، درد قفسه سینه، درد عضلات و تپش قلب، تهوع، سبکی سر یا تاری دید و تنگی نفس ایجاد گردد. لذا بهتر است تمرینات ورزشی با مشورت پزشک معالج فرد باشد و در صورت بروز مشکل نیز با پزشک تماس گرفته شود.

مبتلایان به کووید ۱۹ که با علائم شدید سرفه، تنگی نفس و احتقان شدید ریوی روبرو هستند، باید از فعالیت ورزشی شدید خودداری نمایند ولی فعالیت فیزیکی در حد سبک تا متوسط بسیار مفید است.

بهترین شیوه فعالیت ورزشی در دوران نقاهت، انجام برخی تمرین‌های ساده تنفسی است و اینکه فرد بیمار تمرین‌های ورزشی خود را به روشی آهسته و ثابت از سر بگیرد.

تنفس عمیق با استفاده از دیافراگم (تنفس شکمی) عملکرد ریه را بازیابی می‌کند.

نفس کشیدن از طریق بینی باعث تقویت دیافراگم و تسریع بازیابی سیستم عصبی می‌شود.

اگر فرد حین تمرینات احساس تنگی نفس زیاد، تهوع، سرگیجه، سبکی سر یا تاری دید و تپش قلب داشت، باید تمرینات را بلافاصله قطع نماید.

توصیه می‌شود فرد بیمار برای انجام تمرینات مناسب و مؤثر با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت نماید.

.
.
منبع : مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

توضیحات محقق واکسن ایرانی درباره بی‌اعتمادی به کوویران

س مارس 16 , 2021
مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا گفت: یک بدبینی کلی وجود دارد که تا حدی در جامعه ما طبیعی شده است. شاید ما از دیرباز آدم‌های خوشبینی نبوده‌ایم و حتی با داشته‌هایمان خیلی خوشحال نیستیم. محمدرضا صالحی گفت: دریافت واکسن کار اجباری هم نیست و قراری وجود ندارد که بالاجبار […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000