ارجاع ۹۵ پیکر در سیل‌های اخیر به پزشکی قانونی؛ کدام استان بیشترین تعداد جان باخته را داشت؟

ارجاع ۹۵ پیکر در سیل‌های اخیر به پزشکی قانونی؛ کدام استان بیشترین تعداد جان باخته را داشت؟

جانشین مدیریت بحران سازمان گفت: به منظور همدردی و تکریم داغدیدگان حوادث، شناسایی و تعیین هویت قریانیان حوادث دسته جمعی در مراکز پزشکی قانونی به صورت رایگان انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، رضا حاج منوچهری با اعلام این خبر افزود: بر اساس سیاست های رییس سازمان مبنی بر تکریم ارباب رجوع و ارائه خدمات مناسب به مردم و در جهت کاهش آلام داغدیدگان در حوادث جمعی، قربانیان و متوفیان حوادث دسته جمعی به صورت رایگان معاینه و تعیین هویت می شوند.

وی با تأکید بر اینکه در حوادث دسته جمعی کلیه مراحل معاینه و آزمایشات DNA مربوط به آنان به صورت رایگان ارائه می شود، تصریح کرد: در حوادث دسته جمعی همچون سیل، زلزله و …. که با تعداد بالای تلفات همراه است علاوه بر خانواده و افراد آسیب دیده در این حوادث، کل جامعه نیز متألم و مغموم هستند بنابراین سازمان پزشکی قانونی تلاش می کند با ارائه خدمات رایگان در شناسایی متوفیان سهمی در کاهش آلام اجتماعی ایفا کند.

حاج منوچهری با اشاره به تلاش همکاران پزشکی قانونی در ارائه خدمات مناسب به مراجعین خاطرنشان کرد: در هنگام بروز حوادث دسته جمعی، سازمان پزشکی قانونی کشور به پشتوانه حضور همکاران متعهد و تلاشگر، کار شناسایی و تعیین هویت پیکرها را با نهایت دقت و در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهد و تیم های بحران در ساعات اولیه پس از وقوع حادثه برای ساماندهی و شناسایی به موقع اجساد در محل وقوع حادثه حضور می یابند.

جانشین مدیریت بحران سازمان همچنین به عملکرد موفق پزشکی قانونی در حوادث دسته جمعی سال های اخیر اشاره کرد و افزود: در این حوادث تیم های تخصصی سازمان به صورت شبانه روزی و با به کارگیری کلیه امکانات کار تعیین هویت را به انجام رساندند همچنان‌که در حوادثی همچون منا، قطار سمنان، پلاسکو، کشتی سانچی و … بدون اتلاف وقت و در نهایت دقت، پیکرهای عزیزان درگذشته را شناسایی و تعیین هویت کردند.

ارجاع ۹۵پیکر در سیلاب های روزهای اخیر

جانشین مدیریت بحران سازمان در ادامه سخنان خود با اشاره به وقوع سیلاب های اخیر در برخی استان های کشور گفت: در پی وقوع سیل در برخی استان ها، تا این لحظه ۹۵ پیکر به مراکز پزشکی قانونی استان های درگیر ارجاع شده که کار شناسایی و تعیین هویت آنان در حال انجام است.

وی ادامه داد: از ۹۵ پیکر ارجاعی قربانیان سیل به پزشکی قانونی۵۱ نفر مرد و ۴۴ نفر زدن بودند. همچنین بیشترین تعداد پیکرهای ارجاعی با ۴۰ فوتی مربوط به استان تهران بوده است.

به گفته حاج منوچهری در سیلاب های روزهای اخیر استان های تهران، خراسان رضوی، یزد، مازندران، کرمان، لرستان، سیستان و بلوچستان، مرکزی، آذربایجان شرقی، خوزستان، فارس، چهار محال و بختیاری و سمنان درگیر بوده‌اند.

یادآور می شود این آمار مربوط به فاصله زمانی چهارم تا دوازدهم مرداد ماه سال جاری است.

بیشتر بخوانید:

آخرین آمار از سیل اخیر؛ تعداد جان‌باختگان به ۷۶ نفر رسید

۲۳۳۲۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *