ایرنا نوشت: کارگردان نمایش خیابانی «بهیگ هارونگ» از خوزستان گفت: در این دوره از جشنواره تئاتر فجر توجه ویژه‌ای به استان‌ها شده و این را برای ما تداعی می‌کند که تا حدودی در تئاتر، عدالت اجرا می‌شود و محرومیت‌زدایی قرار است اتفاق بیفتد و این نگاه صحیح و پاک و درستی است. علی قاضی که […]

توجه ویژه تئاتر فجر به استان‌ها/ برقراری عدالت و محرومیت‌زدایی در چهل و یکمین دوره جشنواره

ایرنا نوشت: کارگردان نمایش خیابانی «بهیگ هارونگ» از خوزستان گفت: در این دوره از جشنواره تئاتر فجر توجه ویژه‌ای به استان‌ها شده و این را برای ما تداعی می‌کند که تا حدودی در تئاتر، عدالت اجرا می‌شود و محرومیت‌زدایی قرار است اتفاق بیفتد و این نگاه صحیح و پاک و درستی است.

علی قاضی که ششمین بار است در جشنواره تئاتر فجر با ارائه اثر شرکت دارد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اجرای گروهش در روز هفتم بهمن اظهار داشت: هنوز در فضای جشنواره امسال پا نگذاشته‌ام اما امیدوارم اتفاق‌های خوبی رقم بخورد و چرخه تئاتر به آن شکلی که شایسته آن است، رخ دهد.

آرزوی فعالان تئاتر خیابانی این است که اعضای هیات بازبینی و داوران از جنس خودشان باشد

وی خاطرنشان کرد: امسال هم سعی شده از یک سری داورها و در عین حال بازبینی‌های تخصصی استفاده شود؛ در هیات بازبینی امسال یکی از اعضا در عرصه تئاتر خیابانی فعال است و از پیکره بچه‌های تئاتر استفاده کرده‌اند که این جای افتخار دارد و اعضای هیات داوران از بین افراد تخصصی انتخاب شده‌اند.

قاضی به پیشینه فعالیت ۲۲ ساله خود در عرصه تئاتر خیابانی اشاره کرده و می‌گوید دوست دارم من را با عیار خودم بسنجند و آرزوی کسانی که در عرصه تئاتر خیابانی کار می‌کنند این بوده که اعضای هیات بازبینی و داوران از جنس خودشان باشد و شرایط فنی و قاعده را به خوبی بشناسد که این هم به نفع خالقان آثار و هم داوران است.

وی درباره احیای تئاتر منطقه‌ای در این دوره از جشنواره گفت: قاعدتا هر تئاتری اجرا به اجرا قطعا بهتر خواهد شد و وقتی چندین فیلتر را در اجرا برای رسیدن به ورودی جشنواره می‌گذراند نمایش قوی‌تری را شاهد خواهیم بود.

تئاتر منطقه‌ای سیاست درستی است که بعد از سالها احیا شده و این جای تشکر دارد

قاضی گفت: تئاتر منطقه‌ای سیاست درستی است که بعد از سالها احیا شده و این جای تشکر دارد.

این کارگردان تئاتر خوزستانی اظهار داشت: وقتی از مرحله استانی به مرحله منطقه‌ای خروجی می‌گیری در رقابت محکوم به این هستی که کار را تقویت و بعد برای حضور در جشنواره اصلی تلاش خود را بیشتر کنی.

بهیگ در زبان بختیاری به معنای عروس و هارونگ به معنای باران‌خواهی است.

توجه ویژه تئاتر فجر به استان‌ها/ برقراری عدالت و محرومیت‌زدایی در چهل و یکمین دوره جشنواره

قاضی با پیشینه حضور در جشنواره تئاتر فجر از دوره ۳۱ تا ۳۴ و دوره‌های ۳۹ و چهل و یکمین دوره این رویداد که با ۳۰ اثر استانی در حال برگزاری است، می‌گوید: در باور و آیین مردم بختیاری که برخاسته از رسوم و فرهنگ مردمان یک جغرافیای انسانی است، زمانی که خشکسالی می شود مردم ایل بر این باورند که وقتی چاه آب تراوش نمی‌کند می گویند نر شده چون زایش نمی‌کند و بر این باورند که این چاه باید زن بگیرد و یکی از دختران داوطلب را آراسته کرده و به عقد چاه در می ‌آورند و ماحصل این کار به زایش و بارش باران منجر می‌شود.

در نمایش بهیگ هارونگ که نویسندگی آن نیز بر عهده علی قاضی است، ۶ بازیگر این آیین قومی را اجرا می کنند.

۵۷۲۴۵