دادستان تهران گفت: در پرونده شهید قاسم سلیمانی، برای ۷۳ نفر از جمله ترامپ، پمپئو و مکنزی قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست و برای ۷۴ نفر نیز به دلیل عدم کفایت دلایل اثباتی، قرار منع تعقیب صادر شد. . به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، علی صالحی دادستان عمومی و […]

اخبار جدید دادستان تهران درباره « پرونده ترور شهید سلیمانی»/ برای 73 نفر «کیفرخواست» صادر شد

دادستان تهران گفت: در پرونده شهید قاسم سلیمانی، برای ۷۳ نفر از جمله ترامپ، پمپئو و مکنزی قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست و برای ۷۴ نفر نیز به دلیل عدم کفایت دلایل اثباتی، قرار منع تعقیب صادر شد. .

به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران امروز در شورای عالی قوه قضاییه از صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست رسیدگی به پرونده ترور شهید سلیمانی و همراهان ایشان خبرداد و گفت: در راستای شناسایی متهمان و مستندسازی این پرونده، بیش از ۸۰۰ مکاتبه و دستور قضایی خطاب به ضابطین و مراجع مختلف حقوقی و اداری صادر و بیش از ۱۲ هزار صفحه مستندات قضایی در ۶۰ جلد پرونده گردآوری شد.

وی افزود: در رسیدگی به این پرونده، ۹۷ متهم از اتباع آمریکایی شناسایی و تحت پیگرد قرار گرفتند که در نهایت در خصوص ۷۳ نفر از آنها از جمله «ترامپ»، «پمپئو» و «مکنزی»، قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست صادر شد و برای ۷۴ نفر نیز به دلیل عدم کفایت دلایل اثباتی، قرار منع تعقیب صادر شد.

دادستان تهران با بیان اینکه به ۹ کشور که در جریان ترور شهید سلیمانی و همراهانش، احتمال نقش و مداخله آنها وجود داشت یا اینکه بخش‌هایی از عملیات تروریستی از طریق خاک آنها هدایت، مدیریت یا اجرا شده بود، درخواست‌های همکاری قضایی جداگانه‌ای ارسال و پاسخ‌هایی واصل شد، گفت: یکی از دولت‌هایی که نیابت قضایی خطاب به سیستم قضایی آن تنظیم و صادر شد، آمریکا بود که علیرغم درخواست رسمی، از محاکمه و تعقیب متهمان آمریکایی خودداری کرد.

صالحی، یکی دیگر از موضوعات مطرح در روند رسیدگی به پرونده را همکاری‌های قضایی با دولت عراق به عنوان محل وقوع جنایت عنوان کرد و گفت: بر اساس توافقات حاصله، چهار دور مذاکرات و نشست‌های مشترک میان قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و شورای عالی قضایی کشور عراق برگزار شد و هر دو کشور و سیستم قضایی، عزم و اراده جدی خود را در تعقیب و مجازات عوامل و عناصر دخیل در جنایت ترور سردار شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همراهان ایشان اعلام کردند.

اخبار جدید دادستان تهران درباره پرونده ترور شهید سلیمانی

دادستان تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را به تعهدات بین‌المللی از جمله اصل مصونیت مقامات دولت‌ها متعهد می‌داند؛ لیکن در قبال این جنایت تروریستی علیه بشریت که رئیس جمهور وقت آمریکا صراحتاً مسئولیت آن را عهده‌دار شد و علی‌رغم درخواست رسمی، سیستم قضایی آمریکا از محاکمه و تعقیب متهمان آمریکایی خودداری کرد لذا به منظور مقابله با بی کیفرمانی و اینکه بعضی از جرایم از دیدگاه تمامی نظام‌های حقوقی و دستگاه قضایی کشور منفور و محکوم هستند و اثرات و دامنه تاثیر و تهدید این جرائم بر کل جامعه جهانی وارد می‌شود، خود را ملزم به رسیدگی و تعقیب مرتکبان این جنایت می‌داند.

صالحی افزود: در نهایت بعد از تکمیل تحقیقات و با رعایت شرایط قانونی مذکور در قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران، با عنایت به اینکه متهمان پرونده در دو بخش آمر و عامل ترور، نقش ایفا کردند و همانطور که در روند تحقیقات قضایی تعیین شده است، این عملیات تروریستی در بالاترین سطح از مقامات سیاسی، نظامی و اطلاعاتی آمریکا تصمیم‌گیری و به مرحله اجرا درآمده است، گفت: مقامات آمریکایی به دفعات با اذعان بر این امر، وقوع آن را بدون هماهنگی بخش‌های مختلف اطلاعاتی و عملیاتی و اجماع تصمیم‌گیری در سطوح بالای سیاسی ساختار حاکم آمریکا غیرممکن دانسته‌اند و با علم به عواقب آتی فرمان ترور شهید سلیمانی و همراهان ایشان، آن را عملیاتی کرده‌اند.

دادستان تهران ادامه داد: درخصوص دونالد ترامپ و سایر متهمان در بخش‌های نظامی و اطلاعاتی که اقدامات اجرایی، عملیاتی و اطلاعاتی آنان مستقیماً منجر به ترور و شهادت مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران شده است به اتهام مشارکت در اقدام تروریستی منتهی به قتل عمد، اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و تامین مالی تروریسم و برخی از متهمان که در بخش‌های سیاسی در راستای اتخاذ و صدور تصمیم ترور اقدام کرده‌اند به عنوان معاونت در جرائم مذکور تحت تعقیب قرار گرفته و با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست از دادگاه صالح، تقاضای تعیین مجازات شده است.

صالحی در پایان تاکید کرد: پرونده رسیدگی به جرائم سایر اشخاص دخیل در این جنایت تروریستی مفتوح است.

۲۳۲۳