مهر نوشت: پلیس لتونی ده‌ها نفر از شهروندان این کشور را به جرم «جشن گرفتن سالروز پیروزی شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم» بازداشت کرد. به نقل از راشاتودی، پلیس کشور لتونی به همراه ضاطبین قضایی اتحادیه اروپا در این کشور، ۲۶ شهروند را به جرم جشن گرفتن سالروز پیروزی شوروی بر آلمان […]

جشن سالروز پیروزی شوروی بر آلمان نازی؛ بازداشت ۲۶ نفر در لتونی

مهر نوشت: پلیس لتونی ده‌ها نفر از شهروندان این کشور را به جرم «جشن گرفتن سالروز پیروزی شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم» بازداشت کرد.

به نقل از راشاتودی، پلیس کشور لتونی به همراه ضاطبین قضایی اتحادیه اروپا در این کشور، ۲۶ شهروند را به جرم جشن گرفتن سالروز پیروزی شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، بازداشت کردند.

پلیس لتونی حتی «کُت» یکی از شهروندان نشسته روی ویلچر که روی آن نام «روسیه» درج شده بود را ضبط و دیگری را نیز به دلیل همراه داشتن مدال‌های افتخار شوروی در ملاء عام، بازداشت کرد.

گرچه عمده بازداشت‌شدگان در ریگا، پایتخت لتونی بوده‌اند اما چندین فقره بازداشت در مناطق دیگر این کشور گزارش شده است.

پارلمان لتونی ماه گذشته برگزاری جشن‌های روز پیروزی را ممنوع اعلام و آن را «کوچک کردن و تضعیف ارزش‌های لتونی به عنوان یک کشور دمکراتیک» توصیف کرد.

لتونی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا و ناتو ملحق شود. حدود یک چهارم جمعیت ۱.۸ میلیون نفری آن روس‌زبان بوده و اکثرا در معرض تبعیض قرار دارند. این کشور حوزه بالتیک تا سال ۱۹۱۸ جزو امپراتوری روسیه و حد فاصل سال‌های ۱۹۴۰ تا ۴۱ و سپس از ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱ بخشی از شوروی محسوب می‌شد. دیروز هفتادوهشتمین سالروز پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم در روسیه برگزار شد.

۳۱۰۳۱۰