ایرنا نوشت: وزیر فرهنگ تاجیکستان با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب فقط برای نمایش‌ دادن کتاب‌ها نیست، عنوان کرد: این گونه نمایشگاه‌ها موجب گسترش دوستی‌ میان کشورها نیز خواهد شد. زلفیه دولت‌زاده در جمع خبرنگاران حاضر در آیین افتتاحیه غرفه این کشور در سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه برگزاری چنین نمایشگاهی […]

وزیر فرهنگ تاجیکستان: نمایشگاه کتاب فقط برای نمایش‌ دادن کتاب‌ها نیست

ایرنا نوشت: وزیر فرهنگ تاجیکستان با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب فقط برای نمایش‌ دادن کتاب‌ها نیست، عنوان کرد: این گونه نمایشگاه‌ها موجب گسترش دوستی‌ میان کشورها نیز خواهد شد.

زلفیه دولت‌زاده در جمع خبرنگاران حاضر در آیین افتتاحیه غرفه این کشور در سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه برگزاری چنین نمایشگاهی برای رشد فرهنگی انسان‌ها بسیار تاثیرگذار است، گفت: امروزه مناسبات فرهنگی بسیار خوبی بین ایران و تاجیکستان وجود دارد و مطئمن هستیم که این مناسبات بیشتر نیز خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران و هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان گفت: حضور ناشران تاجیکستان در سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب تهران نشان از اهمیت نمایشگاه کتاب تهران دارد و امروز هم بسیار خرسند هستیم که به‌عنوان مهمان در این دوره از نمایشگاه حضور داریم.

وزیر فرهنگ تاجیکستان با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب فقط برای نمایش دادن کتاب‌ها نیست، عنوان کرد: این‌گونه نمایشگاه‌ها موجب گسترش دوستی‌ میان کشورها نیز خواهد شد.

وی با اشاره به تبادلات درخور توجه حوزه ادبی ایران و تاجیکستان گفت: برنامه‌های ادبی بسیار خوبی در غرفه تاجیکستان امروز برگزار خواهد شد و فرصت مناسبی است که شاعران و نویسندگان ایرانی و تاجیکستانی با هم تبادل و تعامل بیشتری داشته باشند.

محمدمهدی اسماعیلی نیز در حاشیه افتتاح غرفه تاجیکستان در جمع خبرنگاران با اشاره به این که در سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تاجیکستان به عنوان مهمان ویژه حضور دارد، گفت: یک‌سال گذشته در بیشتر نمایشگاه‌های کشورهای منطقه شرکت کردیم و تلاش داریم تعاملات خود را گسترش دهیم. امیدواریم سال‌های آینده شاهد حضور ناشران بیشتری از کشورهای خارجی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اقدامات فرهنگی و ادبی با کشور تاجیکستان توضیح داد: وضعیت خیلی خوبی با دوستان تاجیکستانی داشته و با هم رفت‌وآمد فرهنگی داریم. سال گذشته هفته فرهنگی تاجیکستان در تهران، تبریز و شیراز برگزار شد و ما نیز در دوشنبه و خجند هفته فرهنگی ایران برگزار کردیم.
اسماعیلی افزود:‌ در چند شهر دیگر تاجیکستان محفل‌های بزرگ ادبی، هنری و فرهنگی شکل گرفت. اکنون نیز با توجه به حضور این کشور به‌عنوان مهمان ویژه همچنین حضور وزیر فرهنگ این کشور در نمایشگاه کتاب این روابط توسعه پیدا می‌کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد:‌ اکنون کتاب‌های بسیاری از شعرای تاجیکستان در ایران و نیز نویسندگان شاعران ایرانی در تاجیکستان چاپ شده است. امیدواریم به‌واسطه فرهنگ و زبان مشترک و ارتباطات عمیق دو کشور، این نمایشگاه زمینه‌ساز تقویت هر چه بیشتر این تعاملات شود.

۵۷۵۷