شفقنا نوشت: حاجی‌پور می‌گوید: نخبگان زیادی از دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم و صنعت، امیرکبیر و تهران و بسیاری از دانشگاه های کشور مهاجرت کردند چراکه دنیا طالب است آنها را جذب کند. رضا حاجی پور، سخنگوی کمیسیون آموزش در خصوص مهاجرت نخبگان، گفت: عده‌ای بر این عقیده هستند که نخبگان، مهاجرت نمی‌کنند یا اگر مهاجرتی […]

رنگ خطر نماینده مجلس درباره روند صعودی «مهاجرت نخبگان»

شفقنا نوشت: حاجی‌پور می‌گوید: نخبگان زیادی از دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم و صنعت، امیرکبیر و تهران و بسیاری از دانشگاه های کشور مهاجرت کردند چراکه دنیا طالب است آنها را جذب کند.

  • رضا حاجی پور، سخنگوی کمیسیون آموزش در خصوص مهاجرت نخبگان، گفت: عده‌ای بر این عقیده هستند که نخبگان، مهاجرت نمی‌کنند یا اگر مهاجرتی از سوی نخبگان شاهد هستیم، آمار قابل توجهی نیست؛ اما من می‌گویم بسیاری از نخبگان مهاجرت کردند. نخبگان زیادی از دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم و صنعت، امیرکبیر و تهران و بسیاری از دانشگاه های کشور مهاجرت کردند چراکه دنیا طالب است آنها را جذب کند.
  • اگر ما بتوانیم امکانات جذابیت را برای فرزندانمان فراهم کنیم، قطعاً از مهاجرت منصرف خواهند شد. تاکیدات مقام معظم رهبری است که فرمودند به نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان رسیدگی کنید به آنها امکانات دهید و آنچه در راستای رشد این شخصیت ها جهت کمک به کشور نیاز است، در اختیارشان قرار دهید.
  • بی ‌توجهی ما به این نخبگان باعث شده دلسرد شوند؛ در حوزه انتخابیه خود بنده، نخبه ای زندگی می‌کند که ۲۰ عنوان از مسابقات بین‌المللی دنیا مثل سوئیس و آمریکا گرفته ولی به این کشورها مهاجرت نکرده است؛ درحالی که من هم به عنوان نماینده مجلس نتوانستم برای او کاری انجام دهم؛ هر چه فریاد می‌زنیم که جوانان را دریابید اما کسی گوش نمی دهد. نمونه این نخبگان را در کشور زیاد داریم که باید به سراغ آنها رفته و شناسایی‌شان کنیم و امکاناتی که نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهیم اما متاسفانه بسیار بی‌توجهی کردیم.
  • ما در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم اما نخبگان ما این توانمندی را دارند که ما را از این شرایط خارج کنند. ما ۴ هزار میلیارد در حوزه دانش‌بنیان، برای دانشمندان جوان و خلاق بودجه در نظر گرفتیم که حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، باید اجرای آن را سرعت ببخشد تا آنچه مورد تاکید رهبر انقلاب اسلامی و مجلس است، عملیاتی شود.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰