تسنیم نوشت: فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: ما بدون هدف شناوری را نمی‌گیریم و برای هرکدام که توقیف کرده‌ایم دلیل داریم. روزانه بیش از ۸۵ فروند نفتکش در حال عبور است، چرا آنها را نمی‌گیریم؟ آنهایی که توقیف شدند، یا خیانت کرده‌اند یا در جغرافیا تخلفی داشتند یا آلودگی ایجاد کردند یا سکو و شناوری […]

تجهیز شناورهای سپاه به موشک‌های کروز «۲هزارکیلومتری»/ اعلام علت «توقیف» شناورهای خارجی در خلیج فارس

تسنیم نوشت: فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: ما بدون هدف شناوری را نمی‌گیریم و برای هرکدام که توقیف کرده‌ایم دلیل داریم. روزانه بیش از ۸۵ فروند نفتکش در حال عبور است، چرا آنها را نمی‌گیریم؟ آنهایی که توقیف شدند، یا خیانت کرده‌اند یا در جغرافیا تخلفی داشتند یا آلودگی ایجاد کردند یا سکو و شناوری را صدمه زدند.

تحویل شناورهای جدید، نصب موشک‌های عمودپرتاب به‌روی شناورها، توقیف نفتکش متخلف خارجی در تنگه هرمز، ساخت ناو پهپادبر و… موضوعاتی است که طی مدت اخیر نام نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر سر زبان‌ها انداخت، در همین راستا با سردار دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه به گفتگو نشستیم که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

باتوجه به تحویل اخیر شناورهای جدید به نیروی دریایی سپاه، شاهد رونمایی از شناور ذوالفقار با موشک عمودپرتاب «نواب» بودیم، بفرمایید که؛ آیا این شناور عملیاتی شده و تعداد در نیروی دریایی پوشش هوایی شناور بسیار مهم است و فرمانده معظم کل قوا هم تأکید دارند که پوشش هوایی شناورها را ایجاد کنیم، ضمن اینکه در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کارهای بزرگی مثل نواب و صیاد۳ صورت گرفته است و هر دو نوع موشک در شناور شهید سلیمانی نصب است.

از طرفی یک شناور دیگر به‌نام ذوالفقار داشتیم که با شناورهای رزمی و موشک‌انداز ما همپایی می‌کند و با برد ۵ هزار مایل از ساحل لازم بود که برای پوشش هوایی موشک روی آن نصب شود، لذا برای اولین بار سازمان هوافضای وزارت دفاع موشک عمودپرتاب را روی شناور نصب کرد و با موفقیت آن را شلیک کردیم.

این کار بزرگی بود که برای اولین بار روی شناوری با طول ۱۶ متر و سرعت ۵۵ نات، موشک دفاع هوایی نصب شود. علاوه بر این، سازمان هوافضای وزارت دفاع در حوزه موشک‌های سطح به سطح و کروز نیز کارهای بزرگی کرده است که روی شناورها نصب کردیم و برای حفاظت از آن از موشک نواب استفاده می‌کنیم.

آیا قرار است این موشک‌های پدافندی عمودپرتاب نواب روی شناورهای دیگر هم نصب شود؟

بله، روی شناور شهید سلیمانی ۱۲ فروند و در شناور ذوالفقار ۴ فروند نواب نصب شده است و ان‌شاءالله تعداد آنها بیشتر هم خواهد شد. علاوه بر این دستاوردهای وزارت دفاع، ما هم در نیروی دریایی سپاه ۲ تایپ موشک پدافند هوایی مایل‌پرواز را آماده کردیم؛ یکی موشک «کوثر۲۰۰» با برد ۵ـ۷ کیلومتر که توانایی انهدام پهپاد و موشک کروز و بالگرد را دارد و یک موشک «کوثر۲۲۲» هم با برد ۱۷ کیلومتر که روی شناورهای عاشورا و ذوالفقار نصب شده است.

موضوع دیگر تجهیز شناور شهید مهدوی به پهپادهای مختلف بود، آیا قرار است علاوه بر این پهپادها این شناور به موشک‌های کروز ابومهدی یا نوع دیگری از موشک‌های دوربرد مجهز شود؟

بُرد موشک ابومهدی هزار کیلومتر است، ما موشکهای کروز ۲هزارکیلومتری را در شناور شهید مهدوی دیده‌ایم که تولید خودمان است و نام این موشک ۲هزارکیلومتری «قدر۴۷۴» است، همچنین برای شناور شهید مهدوی موشک کروز با برد ۷۵۰ کیلومتر را دیده‌ایم.

نیروی دریایی | ندسا | نیروی دریایی سپاه , سپاه پاسداران | سپاه , خلیج عدن , خلیج فارس , موشک , موشک‌های کروز , سردار علیرضا تنگسیری ,

روی شناور شهید سلیمانی هم ۳ تایپ موشک نصب می‌شود؛ یکی موشک‌های برد متوسط یعنی ۲۰۰ کیلومتر و ۳۰۰ کیلومتر که می‌شود به‌جای موشک ۳۰۰کیلومتری، موشکی با برد ۷۵۰ کیلومتر نیز نصب کرد. نوع سوم هم موشک‌های با برد ۲ هزار کیلومتر است.

آیا این موشک‌ها روی شناورها هم نصب شده است؟

بله، این موشک‌ها جای خود را در شناور دارند، الآن موشک‌های ۳۰۰کیلومتری نصب است و می‌توان آنها را برداشت و کانتینر موشک‌های دیگر را گذاشت.

تمام سامانه‌های هدایتی این موشک‌ها یکی است که قابلیت بسیار خوبی برای جابه‌جایی این موشک‌ها با یکدیگر به ما داده است.

البته سیکر و سر شناسایی این موشک‌ها متفاوت است و سه نوع سیکر داریم؛ IR، راداری و TV. هدایت این موشکها به‌صورت دوگانه است یعنی اگر یکی از آنها توسط جنگ الکترونیک مختل شد، موشک توسط سیکر دوم به هدف اصابت می‌کند که این هم کار جدیدی است.

یک موشک دیگر با برد ۱۸۰ کیلومتر هم ساخته‌ایم که روی شناور طارق نصب کرده‌ایم، شناور طارقی که تاکنون یک شناور راکت‌انداز با برد ۷/۵ کیلومتر بوده است و الآن موشک با بردی ۱۸۰کیلومتری روی خود دارد.

در مورد دستاوردهای دیگر نیروی دریایی به‌خصوص ناو شهید بهمن باقری هم توضیحاتی بفرمایید.

ما در حدود سه سال و نیم اخیر ۱۰ الحاق داشتیم و امسال هم چندین الحاق دیگر خواهیم داشت. شناور هواپیمای بدون سرنشین با باند ۱۸۰متری یکی از این الحاق‌ها خواهد بود.

من به شما بگویم، اولین باری که آمریکایی‌ها ناو هواپیمابر ساختند، از شناورهایی که با پایه تجاری بود استفاده کردند، ما هم از شناورهای با بیس تجاری استفاده کردیم، اما باند روی آن ایجاد کردیم.

۱۸۰ متر باند روی شناور شهید بهمن باقری ایجاد شده است که پهپاد می‌تواند از روی آن بلند شود و روی آن فرود بیاید، ضمن اینکه این شناور، یک ناوگروه شناورهای موشک‌انداز ذوالفقار و عاشورا را نیز در خود جای می‌دهد.

در کلاس شناورهای شهید سلیمانی هم یک شناور به‌نام شهید «صیاد شیرازی» که افتخار نیروهای مسلح بود وارد سازمان خواهد شد، همچنین یک شناور دیگر در این کلاس با نام شناور شهید «حسن باقری» و یک شناور دیگر به نام شهید مجاهد «ابومهدی المهندس» رونمایی خواهد شد.

این شناورها از نوع بدنه کاتاماران و با سرعت ۴۵ گره و با موشک‌های ۷۵۰ و ۳۰۰ کیلومتری امسال وارد سازمان نیروی دریایی خواهند شد.

یک شناور دیگر (شهید رئیسعلی دلواری) هم از این کلاس امسال وارد سازمان می‌شود، یعنی امسال ۴ شناور از کلاس شهید سلیمانی را رونمایی خواهیم کرد.

یکی از این شناورها توسط وزارت دفاع، یکی توسط نیروی دریایی سپاه و دو شناور هم توسط شرکتهای دانش‌بنیان در حال ساخت است.

طراحی این شناورها متعلق به نیروی دریایی سپاه است و به‌عنوان مثال شناور ابومهدی المهندس توسط یکی از شرکتهای دانش‌بنیان ساخته می‌شود، این کار بنا به تدبیر حضرت آقا صورت می‌گیرد که از شرکتهای دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف استفاده کنیم که البته با حمایت ستادکل نیروهای مسلح و فرمانده‌کل سپاه همراه است.

اما موشک کروز ابومهدی مهندس برای استفاده ساحل به دریا وارد سازمان ما خواهد شد. موشک‌های ابومهدی و موشک‌های ۷۵۰ و دوهزار کیلومتری ما بسیار هوشمند هستند و تا لحظه اصابت امکان هدایت‌پذیری و تغییر هدف در مسیر را دارند.

برد این موشک‌ها به‌قدری بالاست که نیازی نیست از ساحل شلیک شوند و می‌توانند از عمق و پشت کوه‌ها شلیک شوند و به شناورها اصابت کنند.

باتوجه به ساخت شناورهای راهبردی مثل شهید مهدوی، به‌نظر می‌رسد نیروی دریایی سپاه برنامه مبسوطی برای حضور در اقیانوس‌ها داشته باشد، دقیقاً شما چه هدف‌گذاری‌ای برای حضور در آبهای دوردست دارید؟

این موضوع (حضور در اقیانوس‌ها) به ما ابلاغ شده است و سه فروند شناور شهید رودکی، شهید مهدوی و شهید بهمن باقری را برای همین داریم ضمن اینکه شناورهای شهید سلیمانی هم ۵۵۰۰ مایل دریایی بُرد دارند یعنی این شناور می‌تواند از چابهار به سریلانکا و هند برود و با همان سوخت به کشور برگردد.

حضور ما در دریا و اقیانوس‌ها برای سیادت دریایی و تأمین امنیت خطوط کشتیرانی است و الآن هم در حال انجام این مأموریت هستیم. در ماه‌های اخیر شناور شهید مهدوی در خلیج عدن بود و در ایام عید به کشور برگشت و شناور شهید رودکی و شناور شهید سیاوشی هرکدام سه بار به خلیج عدن رفته‌اند.

نیروی دریای سپاه طی روزهای اخیر یک نفتکش خارجی را در تنگه هرمز توقیف کرد، دلیل این توقیف چه بود؟

هرکس تخلف کند آن را توقیف می‌کنیم. تخلف‌ها هم می‌تواند یا جغرافیایی باشد یا اینکه آن شرکت در جای دیگری مثلاً نفت ما را گرفته و خیانت در امانت کرده است. ما برای اینکه از حق مردم عزیزمان صیانت کنیم هیچ‌گاه کوتاه نمی‌آییم.

ما بدون هدف شناوری را نمی‌گیریم و برای هرکدام که توقیف کرده‌ایم دلیل داریم. روزانه بیش از ۸۵ فروند نفتکش در حال عبور است، چرا آنها را نمی‌گیریم؟ آنهایی که توقیف شدند، یا خیانت کرده‌اند یا در جغرافیا تخلفی داشتند یا آلودگی ایجاد کردند یا سکو و شناوری را صدمه زدند.

ما امنیت تنگه هرمز را تأمین کرده‌ایم، دائماً‌ هم به آمریکایی‌ها تأکید می‌کنیم که خلاف قوانین، دریانوردی می‌کنند مثلاً از آبراه ورودی خروج می‌کنند یا بالعکس، که این خلاف است و باید قوانین را رعایت کنند و به آنها تذکر می‌دهیم و کنترل باندی که در تنگه هرمز داریم هم در همین راستا است.

امروز افتخار می‌کنیم که امنیت سکوهای نفتی خود و همسایگان را برقرار کرده‌ایم. ما هر روز بیش از یکصد فروند شناور در خلیج فارس داریم و اگر این شناورهای ما نبود، آیا مثلاً داعش نمی‌توانست به خلیج فارس بیاید و در سکوهای نفتی ما و همسایگان خرابکاری کند؟ خب، ما از این جلوگیری کردیم.

ما از غارت عتیقه‌های عراق که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در سال ۲۰۰۵ می‌خواستند از اروند ببرند، جلوگیری کردیم. ما امنیت راه را برقرار می‌کنیم که هم مربوط به ما و همسایگان و هم دنیاست، اگر این انرژی از اینجا بیرون نمی‌رفت چه می‌شد؟ دنیا مدیون جمهوری اسلامی ایران است.

دزد دریایی آن کسی است که نفت ما را می‌دزدد، ملت ایران این‌همه شهید نداده است که زیر بار زور برود، ما مقابل زور می‌ایستیم و از هیچ‌کس غیر از خدا نمی‌ترسیم و این را ثابت کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰