پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مجموعه ای از چند فرآیند تصفیه را به صورت خودکار انجام می دهد و خروجی آن در اغلب مواقع کیفیت لازم برای استفاده مجدد در کشاورزی، باغبانی و سایر صنایع را دارد. این نوع دستگاه تنوع بسیار بالایی از نظر روش تصفیه، جنس و ظرفیت و سایر موارد دارد. چون در […]

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مجموعه ای از چند فرآیند تصفیه را به صورت خودکار انجام می دهد و خروجی آن در اغلب مواقع کیفیت لازم برای استفاده مجدد در کشاورزی، باغبانی و سایر صنایع را دارد. این نوع دستگاه تنوع بسیار بالایی از نظر روش تصفیه، جنس و ظرفیت و سایر موارد دارد. چون در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی فاکتورهای متعددی نقش دارند و نمی توان در تمام محیط ها یک مدل خاص دستگاه را استفاده کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟

در مجتمع های مسکونی، کمپ های آموزشی و نظامی، خوابگاه ها و سایر محیط هایی که به فاضلاب شهری متصل نیستند، از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده می شود. این دستگاه قادر به حذف بسیاری از آلاینده های خطرناک موجود در فاضلاب های خانگی و تولید شده در سرویس بهداشتی، حمام، اشپزخانه، شستشوی سطوح و آب های سطحی است. برای رسیدن به این هدف در پکیج چند فرآیند تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی با قطعات مختلف پیاده سازی شده و به صورت خودکار اجرا می شوند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

همان طور که اشاره شد، پکیج تصفیه فاضلاب انسانی دارا تنوع بالایی است و برای رسیدن به بالاترین راندمان باید طراحی آنها اختصاصی انجام شود. چون در هر یک از انواع فاضلاب نوع خاصی از آلاینده ها وجود دارد و بر همین اساس فرآیند تصفیه انتخاب میشوند. علاوه براین، فاکتورهای دیگری نیز در طراحی این دستگاه نقش دارند که برخی از آنها عبارتند از:

جنس بدنه

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از یک مخزن تشکیل شده و سایر قطعات داخل آن نصب میشوند. با توجه به اینکه دستگاه در فضای باز به صورت روکار یا دفنی اجرا می شود، لذا باید بدنه آن استحکام کافی در برابر ضربه، فشار داخلی و نوسانات دمایی را داشته باشد. علاوه براین، متریالی در بدنه پکیج باید استفاده شود که در برابر تماس با مواد خورنده مقاومت داشته باشد. در فاضلاب های انسانی و خانگی مواد خورنده مختلفی وجود دارد که به مرور می تواند باعث خوردگی بدنه و لوله و تاسیسات تولید شده با متریال بی کیفیت شود.

بر همین اساس در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی متریال های فلزی از قبیل استیل استنلس، پلی اتیلن و فایبرگلاس بیشترین کاربرد را دارند.

ظرفیت دستگاه

عامل بسیار مهم بعدی در طراحی این پکیج ها، ظرفیت دستگاه است. در محاسبه ظرفیت دستگاه دبی فاضلاب تولید شده در ساختمان در نظر گرفته میشود. علاوه براین، ابعاد مخزن به گونه ای انتخاب میشود که فضای کافی برای قطعات داخلی وجود داشته باشد. هرگونه اشتباه در محاسبه ظرفیت پکیج تاثیر منفی بر کاهش کارایی و راندمان آن خواهد داشت.

نوع تابلوی برق دستگاه تصفیه فاضلاب

یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه فاضلاب صنعتی، خودکار بودن تمام مراحل تصفیه و عدم نیاز به اپراتور انسانی است. برای پیاده سازی این شرایط در دستگاه باید تابلوی برق طراحی شود. تابلوی برق به کار رفته در این پکیج ها باعث اتوماتیک شدن قطعات برقی داخل دستگاه از قبیل سیستم های هوادهی، پکیج های تزریق کلر و مواد گندزدایی و همزن ها و غیره شود.

طراحی تابلوی برق پکیج تصفیه فاضلاب انسانی باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. چون با استفاده از این تابلو انرژی برق مورد نیاز هر یک از قطعات تامین می شود. علاوه براین، از این طریق می توان تمام قطعات الکتریکی را کنترل و مدیریت کرد. این تابلوها بدنه تمام فلزی داشته و مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی دارند، علاوه براین، تمام اصول ایمنی و استانداردها در طراحی آنها رعایت می گردد.

تابلوی برق دستگاه تصفیه فاضلاب با توجه به ظرفیت دستگاه و میزان برق مورد نیاز به دو نوع فشار قوی و ضعیف تقسیم بندی میشوند. در ساختمان های مسکونی با تعداد طبقات کم و متوسط نوع فشار ضعیف کاربرد دارد.

نوع قطعات داخلی

در دستگاه تصفیه فاضلاب انسانی قطعات گوناگونی از قبیل آشغالگیر، سیستم های هوادهی، پکیج های تزریق مواد شیمیایی، همزن، ابزارهای اندازه گیری و غیره استفاده می شود. قطعاتی باید در دستگاه استفاده شود که با نوع آلاینده ها و ظرفیت پکیج تناسب داشته باشد. علاوه براین، برندهای مختلف قطعاتی با کیفیت های گوناگون را ارائه می دهند. در زمان طراحی باید قطعات متعلق به برندهای تضمین شده استفاده شود تا به مرور مواد خورنده، فشارهای داخلی و خارجی و غیره نتواند باعث اختلال در عملکرد دستگاه شود.

روش تصفیه

در هر یک از انواع فاضلاب نوع خاصی از آلاینده ها وجود دارد و پارامترهای کیفی آنها با هم تفاوت دارند. در زمان طراحی ابتدا فاضلاب آنالیز شده و بر اساس پارامترهای کیفی روش مناسب برای تصفیه انتخاب می شود. در اغلب این دستگاه ها مرحله تصفیه فیزیکی و شیمیایی مشابه است و تنها تفاوت در روند تصفیه بیولوژیکی است. چون روش های تصفیه بیولوژیکی تنوع بسیار بالایی داشته و با روش های هوازی و بی هوازی مواد آلی را به کمک باکتری ها حذف می کنند.

انتخاب نوع فرآیند تصفیه بیولوژیکی اهمیت بالایی دارد. چون فرآیندها از نظر نوع قطعات مورد نیاز متفاوت بوده و بر همین اساس هزینه های اجرا و کیفیت خروجی آنها فرق خواهد داشت. این مرحله یکی از مهم ترین گام ها در طراحی دستگاه تصفیه است.

ضخامت بدنه پکیج

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی را می توان به صورت روکار و توکار نصب و اجرا کرد. مدل های توکار و دفنی به دلیل قرار گرفتن داخل زمین کمتر در معرض نوسانات دمایی هستند، اما فشار زیادی را تحمل می کنند. مدل های روکار به شدت تحت تاثیر عوامل محیطی از قبیل نوسانات دمایی، ضربه و فشار هستند. در مرحله طراحی پکیج تصفیه فاضلاب باید بر اساس شرایط محیط، نحوه اجرای دستگاه و ظرفیت و جنس آن، ضخامت بدنه را تعیین کرد.

رعایت استانداردها طراحی

در هر یک از مراحل طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی استانداردهای متعددی وجود دارد که رعایت آنها الزامی است. این استانداردها در نوع متریال، ظرفیت و روش تصفیه و غیره نقش دارد.

گروه صنعتی هفت؛ طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

در ساخت دستگاه و تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب تعداد بسیار معدودی از شرکت ها سازنده اصلی هستند و مابقی نقش واسطه را ایفا می کنند. یکی از قدیمی ترین مراکز فعال در زمینه طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی گروه صنعتی هفت است. این مجموعه بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت دارد و انواع پکیج های فلزی، پلی اتیلن و فایبرگلاس را در ظرفیتهای مختلف به صورت اختصاصی طراحی و تولید می کند.

گروه صنعتی هفت به دلیل سابقه فعالیت بالا، در چندین پروژه بین المللی و داخلی بزرگ و مهم به عنوان مشاوره و سازنده فعالیت داشته و موفقیت های عظیمی را کسب کرده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات این مجموعه می توانید به آدرس ig7.ir مراجعه کنید. کارشناسان گروه صنعتی هفت آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه هستند.