پنج سال حضور در پرسپولیس و در نهایت دستیابی به تمامی افتخارات ممکن با سرخپوشان. سرمربی پرسپولیس بعد از دیدار برابر مس رفسنجان از قطع همکاری با این تیم خبر داده و این بار البته تصمیم او قاطعانه و بدون برگشت به نظر می‌رسد.

سرمربی پرسپولیس در گفت‌وگویی با دوستانش درباره دلایل تصمیم خود برای پایان همکاری در این مقطع توضیح داده است.

پنج سال حضور در پرسپولیس و در نهایت دستیابی به تمامی افتخارات ممکن با سرخپوشان. سرمربی پرسپولیس بعد از دیدار برابر مس رفسنجان از قطع همکاری با این تیم خبر داده و این بار البته تصمیم او قاطعانه و بدون برگشت به نظر می‌رسد.

اما پیگیری‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد که سرمربی سرخ‌ها روی تصمیم خود به جمع‌بندی نهایی رسیده و قاطعانه تصمیم گرفته که علی‌رغم باقی ماندن نیم فصل از قراردادش، به همکاری خود پایان دهد. او در جمع دوستانش روی این موضوع تاکید کرده که قصدی برای بازگشت ندارد و این بار برخلاف تمام دفعات قبلی، هیچ موضوعی نمی‌تواند او را ترغیب کند که از تصمیمش کوتاه بیاید.

در ادامه فارغ از حواشی و گمانه‌زنی‌هایی که درباره گزینه‌های جانشینی یحیی گل‌محمدی مطرح شده، به دلایل این مربی برای چنین تصمیمی در مقطع کنونی خواهیم پرداخت.

پرسپولیس در کورس مدعیان

پرسپولیس علی‌رغم تمامی انتقاداتی که متوجهش بود، در نهایت با یحیی گل‌محمدی نیم فصل را در کورس مدعیان و اختلافی دو امتیازی با صدر به پایان رساند. آنها به زعم سرمربی این تیم شانس قهرمانی خود را حفظ کردند تا کسی مدعی نشود که یحیی با فرار از رقابت و کم شدن شانس قهرمانی این تیم، پا پس کشیده است.

فرصت ۴۵ روزه برای آشنایی و آماده‌سازی

لیگ برتر تعطیل شده است. این بزرگترین گلایه‌ و البته انتقادی است که همواره به یحیی گل‌محمدی می‌شود که چرا هر بار در تعطیلی لیگ تصمیم به استعفا می‌گیرد. یحیی اما این بار هم در فرصت ۴۵ روزه تعطیلی لیگ تصمیم گرفته استعفا بدهد و از این جهت دست باشگاه را برای انتخاب سرمربی جدید و حضور وی و آماده‌سازی و نقل و انتقالات طبق تفکر گزینه جدید باز گذاشته است. این شاید بزرگترین لطف یحیی تلقی شود که در مقطع مناسبی از فصل تصمیم به کناره‌گیری گرفته تا باشگاه و شاید سرمربی جدید، فرصت لازم برای اتفاقات مهمی که در نظر دارند را داشته باشد.

میزبانی از مدعیان در نیم فصل دوم

پرسپولیس بازی‌های مهم و در کورس خود را با مدعیان اصلی را در زمین تیم‌های حریف در نیم فصل اول برگزار کرده است. سپاهان، تراکتور، فولاد، ملوان و حتی مس رفسنجان تیم‌هایی هستند که در نیم فصل دوم باید در تهران و ورزشگاه آزادی برابر پرسپولیس قرار گیرند. به این تیم‌ها می‌توان استقلال، پیکان، هوادار و استقلال خوزستان را هم اضافه کرد که ۹ تقابل در تهران را برای سرخ‌ها در پی خواهد داشت تا از این جهت نیز تیم در کورس یحیی گل‌محمدی برای سرمربی احتمالی جدید، کمترین چالش بازی خارج از خانه را به همراه داشته باشد.

حرف‌های تکراری و پاسخ‌های تکراری‌تر و بی‌سرانجام

یحیی گل‌محمدی طی تمامی مدت اخیر گلایه و انتقادات و خواسته‌های زیادی از باشگاه داشته که هر بار تنها به گفت‌وگو ختم شده و هیچ نتیجه‌ای در پی نداشته است. درخواست برای زمین تمرین، اردوی آماده‌سازی، جذب بازیکنان تراز اول، مهاجم خارجی، پرداختی به موقع، چارتر در شأن باشگاه (پروازی که زمان آن شرایط آماده‌سازی بدنی و ذهنی بازیکنان را تحت تاثیر قرار ندهد و صرفا چارتر نباشد) و خیلی از مسائل دیگری که یحیی خواهان آن شده، هیچوقت به طور کامل از سوی مدیران باشگاه فراهم نشده است و ناامیدی بزرگی را در او شکل داده است. یحیی نمی‌خواهد با یک ناکامی دیگر خاطرات بازی با الدحیل برای او و تیمش در رقابت با مدعیانی که چنین مشکلاتی را بهمراه ندارند، برایش شکل گیرد و هواداران خاطرات اتفاقات و جام‌هایی که کسب شده را به سادگی فراموش کنند.

مورایس بدون چالش اما خواهان جدایی

یحیی در بابت مقایسه نیز خود را در شرایط متفاوتی با مربیان دیگر می‌بیند؛ مورایس و پاکو خمس دو سرمربی خارجی سپاهان و تراکتور که طی دو فصل اخیر قادر به کسب موفقیت و جامی نشده‌اند بارها طی همین فصل با درخواست و ادعای پایان همکاری صحبت کرده‌اند و با واکنش‌هایی مواجه شدند. یحیی اما با دستیابی به ۳ قهرمانی لیگ برتر، یک قهرمانی حذفی و دو سوپرکاپ و صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا و آمار موفق از حیث کسب میانگین امتیازی در این تیم، علی‌رغم مشکلاتی که در مسیر جذب بازیکنان مدنظر خود، شرایط اردویی و دریافتی داشته‌اند، همواره زیر تیغ انتقادات خود را می‌بیند. موضوعی که کلافگی بزرگ او شکل داده است.

شرایط برابر برای سرمربی جدید

چه یحیی گل‌محمدی باشد و چه سرمربی جدید بیاید، این تیم میلاد سرلک را به دلیل خدمت سربازی و مرتضی پورعلی‌گنجی و یاسین سلمانی را به دلیل مصدومیت در اختیار نخواهد داشت. در شرایط کنونی نیز انتظار برای جذب بازیکنان مناسب و قابل اتکا نیز به واسطه نیاز تیم‌ها و سنگ‌اندازی احتمالی و تحت قرارداد بودن چالش بزرگی خواهد بود. یحیی با توجه به اتفاقات اخیر بابت اینکه لیست نقل و انتقالاتی او توسط باشگاه با ریجکت عدم توافق مواجه شود، پیش‌بینی تکرار کمبودها را هم دارد و نمی‌خواهد بار دیگر مقابل هواداران قرار گیرد. نفراتی که او به باشگاه اعلام کرده به واسطه نیم فصل مسابقات تحت قرارداد با باشگاه‌های خود هستند و مدیریت تیم نیز طی مدت اخیر نشان داده که در مذاکره با بازیکنانی که قرارداد دارند با جمله “رضایت‌نامه بگیر و بیا” شاید کمترین شانس برای سرخپوش شدن در پنجره زمستانی را داشته باشند. شاید یحیی برود اوضاع و نوع مذاکره متفاوت شود!

  • منبع خبر : ورزش3