پشت پرده‌ عادی‌سازی روابط برخی از کشورها با رژیم صهیونیستی

سیاسی/ بین الملل 5fd6ec3250461_5fd6ec3250464 یک کارشناس مسائل منطقه ضمن تشریح دلایل عادی سازی کشورهایی مانند امارات و مراکش و بحرین و سودان با رژیم صهیونیستی تاکید کرد: هدف آمریکا از پیش بردن سیاست عادی سازی این است که اعلام کند همچنان متحدانی در منطقه دارد.

سید جعفر رضوی در خصوص عادی‌سازی مراکش با رژیم صهیونیستی گفت: مراکش هم از جمله کشورهایی است که سالهاست روابط تنگاتنگی به ویژه در حوزه اقتصادی با رژیم صهیونیستی دارد از طرفی تنها کشور آفریقایی می باشد که عضو اتحادیه اروپا است. در واقع از نظر اقتصادی کاملا به بلوک غرب و جناح اروپایی آمریکایی وابسته است.

وی تصریح کرد: به خاطر این که حاکمیت مراکش در صحرای غربی از سوی کشورهای غربی به رسمیت شناخته شده است آنها نیز عادی سازی روابط خود را علنی کردند گرچه حکام مراکش سالهاست با رژیم صهیونیستی در ارتباط هستند. اما فقط باید در آینده ببینیم که مراکشی ها چه رویکردی خواهند داشت.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین به عادی سازی امارات با رژیم صهیویستی اشاره کرد و گفت: عادی سازی امارات با رژیم صهیونیسیتی را می توانیم از سایر کشورهایی که چنین اقدامی کردند استثنا کنیم، اماراتی ها روابط پنهان و دیپیلماتیک و اقتصادی با اسراییلی ها داشتند اما تقریبا از یک دهه قبل روابطشان به صورت امنیتی گسترش پیدا کرده است.

وی افزود: بحرینی ها هم که با اسرائیل روابط خود را علنی و عادی سازی کردند در واقع دنباله رو اماراتی ها بودند و از سر استیصال چنین اقدامی را انجام دادند.

رضوی همچنین ادامه داد: سودان هم که اعلام شد روابطش را عادی سازی کرده در واقع بیشتر جنبه نمایشی دارد زیرا فردی که در قدرت قرار گرفته با شبه کودتا این جایگاه را به دست آورده و به عبارتی یک عادی سازی یک طرفه توسط عامل صهیونیست ها اعلام شده است نه این که مردم این کشور هم موافق باشند.

این کارشناس مسائل منطقه، با طرح این پرسش که چرا آمریکایی ها در این مقطع برای عادی سازی به چنین کشورهایی فشار آوردند ؟ گفت : آمریکا برای این که قصد دارد از منطقه خارج شده و به سمت شرق برود نیاز داشت تا جایگزینی برای خود داشته باشد. در نتیجه رژیم صهیونیستی را انتخاب کرد. از سوی دیگر ترامپ هم که در آستانه ترک قدرت از کاخ سفید می باشد با در پیش گرفتن چنین برنامه هایی قصد دارد اعلام کند که متحدان و هم پیمانانی در منطقه دارد که با او همسو هستند و او را همراهی می کنند.

.
.
منبع : خبرفوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

یک میلیون شغل اسیر انحصار ۴ شغل/ انحصار همچنان ادامه دارد!

د دسامبر 14 , 2020
با شکست انحصار در پذیرش و اعطای پروانه فعالیت در مشاغلی همچون پزشکی، وکالت، دندانپزشکی و سردفتری می‌توان معادل نصف جمعیت بیکار کشور شغل ایجاد کرد. انحصار مشاغل دو وجه دارد؛ یکی در اعلام ظرفیت‌های پذیرش و دیگری در اعطای پروانه فعالیت صنفی است. ظرفیت رشته‌های پزشکی مدت‌هاست که بدون تغییر باقی مانده یا در بعضی موارد با تغییرات بسیار کمتر از نیاز جامعه روبه‌رو بوده است. در وکالت و سردفتری هم مدت‌ها است که اعطای پروانه فعالیت صنفی با انحصار عجیبی روبه‌رواست. علاوه بر این یک تعارض منافع عجیب دیگر هم رخ داده است: مراجع قانون‌گذار راجع به صنوف انحصاری، ذی‌نفع انحصار هستند! کمیسیون بهداشت در مجلس متشکل از پزشکان است، کمیسیون حقوقی مجلس هم متشکل از قضات و وکلا؛ معلوم است خروجی این وضعیت قوانینی علیه انحصار پزشکی و وکالت نخواهد بود. دود چنین انحصار ساختاری‌ای به چشم مردم می‌رود. سرانه پزشک و وکیل در کشور ما، بسیار پایین‌تر از سرانه این مشاغل در کشورهایی همچون لیبی، فلسطین و عراق است؛ بماند مقایسه وضعیت با کشور هایی، چون فرانسه و چین، روسیه. نتیجه این وضعیت بیکاری فزاینده فارغ‌التحصیلان یا مستعدان..

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000